Bir Efsane Mi Doğuyor: Westworld

Bilim-kurgu üzerine yayınlanan dizileri oldum olası sevmişimdir. Elimden geldiğince de izliyorum. Yakın tarihlerde Fringe ve Person of Interest gibi iki kült dizi çevrilmişti takip edenler bilir. Biten dizilerin ardından yapımcı Jonathan Nolan yeniden harekete geçti ve yapımcı olarak tekrar koltuğa oturdu. Yönetmen sandalyesinde de J.J Abraham bulunuyor. Konusu itibariyle 1973 yılı yapımı Westworld adlı filmden uyarlama. Filmi izlemediğim için ne kadar örtüşüyor ne kadar uyarlanıyor kesin konuşamam. Benim bahsedeceğim kısım HBO’da yayınlanan dizi hakkında olacak.

Konusu temel olarak gelecekte bir yerde park adı verilen bir sahada geçen yapay zekaya sahip fiziki olarak insanda farkı olmayan yapay zeka robotlar ve onları ziyaret eden ziyaretçilerin hikayelerini anlatıyor.

Bu kısımdan sonrası izlemeyenler için bazı bilgiler içerir. Dikkat “spoiler” uyarısı

Dizi gelecek bir zamanda fiziksel olarak insandan farkı olmayan üretilen ham maddeyi bilmesek de iskelet ve kas sistemi makinalarda üretildikten sonra beyaz renkli bir sıvıya batırılıp deri üretimi yapılıyor ve ardından oynaması gereken senaryo zihnine yükleniyor (ya da işleniyor).

westworld-yapay-zeka

Bütün bu olaylar park adı verilen bir vahşi batı uyarlaması kasabada geçiyor. Burada yaşayan kendilerine yazılan senaryoları uygulayan yapay zekalara da host ya da Türkçe çevirisiyle ev sahibi deniyor. Parka gelen gerçek dünyadan insanlar var belirli bir ücret karşılığı istedikleri deneyimi yaşayan kişilere de ziyaretçi deniyor. Ziyaretçilere ufak görevleri de yerine getirebilecekleri ödül avcılığı gibi oyunlar da sunuluyor. Ya da hiçbir şey yapmayıp barda eğlenip fahişelerle birlikte de olabilirsiniz. Programlamadan kaynaklı olarak da hiçbir yapay zeka silahla ziyaretçileri öldüremiyor. Yani kurşunlar paintball acısı kadar bir acı veriyor.

Görünüşte sınırsız özgürlüklerin sunulduğu, senaryo gereği ya da ziyaretçilerin hoyratlıkları sonucu ölen, yaralanan ev sahiplerinin gün sonunda tamir edilip geri gönderildiği bir oyun alanı gibi duruyor. (bu konuda emin değilim ama bölümlerin birinde parka ziyaretçi alımının haftada bir olduğunu söylemişlerdi lakin örneğin ziyaretçilerin de olduğu bir anda katliam yapan bir ziyaretçi olduğunu varsayalım zaman sürekliliğinin de olduğunu yani ziyaretçilerin parkta günaşırı durduğunu da düşünürsek akla yatkın olan aynı gece ev sahiplerinin yeniden tamir edilmesi gibi geliyor)

Buradaki kritik nokta yapay zekaların onlara yazılan senaryoların dışına çıkamamaları. Bunun sağlanmasındaki önemli yardımcılardan birisi de örneğin kendisine tecavüzde edilse, silahla da vurulsa bir karakter uykuya daldığı an rüya adı altında tamir edilip-sıfırlanıp bütün bu yaşadıklarına tabir caizse reset çekilmesi.

Peki bu yapay zekalar bir gün gelir de geçmişi yani önceki senaryoda öldüklerini, öldürüldüklerini hatırlarda gerçekliği sorgulamaya kalkarlarsa ne olur?

Dizi de aslında tam da bu noktada başlıyor. Karakterlere gelince..Dikkat karakterler kısmında da bazı spoiler içeren bilgiler olabilir. Devamını okumadan en az 4 bölüm izlemiş olmasınız iyi olur.

Dr. Robert Ford (Anthony Hopkins)

westworld-dr-ford

Parkın sahibi, kurucusu, her şeyi. İlk kurulduğu günden beri oyunları kuran senaryoları yapay zekalara işleyen adam. Bazen yönetim kurulundan onay almadan ve alt çalışanlardan habersiz yapay zekalara kendi düşüncesine göre fikir aşıladığı olmuştur. İlerleyen bölümlerde yepyeni bir oyun kurmaya hazırlanmaktadır.

Dolores Abernathy (Evan Rachel Wood)

dolores-abernathy

Park’ın ilk ev sahiplerinden. Defalarca güncelleme ve tamir görmüş. Farklı senaryolarda oynamış. Şu anki rolü babasının çiftliğindeki hayvancılık işlerinde babasına yardım etmek. Rolü basit gibi görünse de ilk bölümlerde babasının kulağına fısıldadığı cümle ile bir uyanış gerçekleştirdiğini düşünüyorum. Yani babası kulağına anahtar bir cümle fısıldadı ve Dolores için artık hiçbir şey geçmişteki gibi olmayacak. Ayrıca babasının ölümü de sanırım dışarıdan(gerçek dünya) gelen bir fotoğrafı görmesi ve gerçekliği sorgulaması ile devrelerinin yanması(!) sebebiyle oldu. Babasını hurdaya ayırdılar ve Dolores’e yeni bir baba tahsis ettiler. Dolores şüphesiz hikayede en kritik rollerden birinde.

Teddy Flood (James Marsden)

teddy-flood-westworld

Dolores’in uzatmalı sevgilisi ya da flörtü. Her gün ziyaretçilerin geldiği trenle geliyor ve -sanırım- senaryosu gereği her seferinde ölüyor. En çok da bu abimize üzülüyorum. İyi bi insan olmaya çalışıyor ama kısmetsiz. Belki Dr. Ford’un yeni senaryosunda farklı bir rol biçilir kendisine.

Bernard Lowe (Jeffrey Wright)

westworld-bernard

Parktaki baş programcı. Güncellemelerden, yazılım bazlı hatalardan sorumlu. Genellikle bir soru olunca yapay zekayı ilk sorgulayan ve ayrıntıları, hataları öğrenmeye çalışan kişi. Çocuğunu kaybettiğini biliyoruz. Bazen Dr. Ford ile fikirleri çatışsa da işini iyi yapmaya çalıştığını görüyoruz. Dolores’le olan konuşmaları (sanırım gizli) enteresean bir yere gidiyor. Takip edilesi bir karakter.

The Man in Black (Ed Harris)

westworld-man-in-black

Dizideki en enteresan kişi. Öyle ki bir sahnede önüne geleni öldürüp katliam yapınca dahi dokunulmaz kişi olduğunu öğreniyoruz kimse bu gizemli ziyaretçiye müdahalede bulunmuyor. Bir labirent‘in peşinde. Bunun uğruna 30 yılını parkta geçirmiş küçük ipuçlarından yola çıkarak henüz ayrıntısı belli olmayan ve parkın en derin gizemine ulaşaya çalışıyor.

Maeve Millay (Thandie Newton)

maeve-westworld

Park’ta çalışan “madam”. Gelen müşterileri karşılıyor ve her seferinde kendisine yazılan hikayeyi anlatıyor. Fakat son zamanlarda bir sorunu var. Kötü rüyalar görmeye başlıyor ve bir gün bu rüyaların geçmişte yaşadığı “gerçek” anlar olduğunu anlıyor. Bunu da birine anlatma ihtiyacı hissediyor..

Elsie Hughes (Shannon Woodward)

elsie-westworld

Westworld çalışanlarından birisi. Bernard’ın yardımcı programcısı denilebilir. Kaybolan bir ev sahibinin bulunması esnasında kafa karıştıran bir durumla karşılaşıyor. Ev sahibi bir çukurda bulunuyor, kapatıp çıkarmaya çalışırlarken ev sahibi kendi insiyatifiyle tekrar çalışmaya başlıyor ve kendi kafasını bir taşla eziyor. Neden acaba?

Hector Escaton (Rodrigo Santoro)

hector-westworld

Park’ta gangster rolüyle dolaşan kötülerden birisi. Her senaryoda amacı salon’daki  kasayı soymak. Fakat soygunlardan birinde ilginç bir şey oluyor. Bakalım öğrendikleri neleri değiştirecek.

Stubbs (Luke Hemsworth)

stubbs-westworld

Westworld’ün güvenlik uzmanı. Güvenlikten sorumlu baş kişi olduğundan bu tarz durumlarda ilk karar veren kişi. Park’a giderek olaylara ilk müdahalede bulunan kişi. Ayrıca her gidişinde de silah götürmekten geri kalmıyor. Sanırım yapay zeka robotlara güvenmeyen tek kişi o.

Theresa Cullen (Sidse Babett Knudsen)

theresa-westworld

Parktaki yöneticilerden. Dr. Ford Yönetim kurulu başkanıysa bu ablamıza da müdür diyebiliriz. Fikirleri Dr. Ford’la genellikle uyuşmuyor ve Ford’un başına buyruk yaptığı güncellemelerden çok hoşnut değil.

Lee Sizemore (Simon Quarterman)

lee-sizemore-westworld

Westworld’ün baş senaryocusu. Ziyaretçilere aksiyon, heyecan veren senaryolar yazan adamı.

William (Jimmi Simpson)

westworld-william

Şimdilik bir ziyaretçi. İş arkadaşı Logan’ın telkiniyle parka geliyor ve şimdilik alışma turlarında bir iki ufak ava katılıyor. Dolores’le bir hikaye içinde olmaları ve parkın geleceğinin etkilenmesi muhtemel. Bence en kritik ikinci kişi.

Logan (Ben Barnes)

logan-westworld

William’ın iş arkadaşı. Parka tamamen eğlenmek, karı kız görmek ve aksiyon yaşamak için geliyor.

Lawrence (Clifton Collins Jr.)

lawrence-westworld

Siyah kıyafetli adam’ın ipten kurtardığı bir yapay zeka robot. Siyahlı abimiz bunu bir çeşit rehberlik etmeye zorluyor. Bir kişi seni hep ipten hem de kurşuna dizilmekten kurtarıyorsa senle işi henüz bitmemiştir Lawrance dikkat et.

~

Şimdi gelelim akla gelen sorulara ki bunlar belki ilerleyen bölümlerde cevaplandırılır. Belki de cevaplandırılmaz ve bizim bulmamız istenebilir. Benim aklıma gelen sorular şu şekilde.

  • Park nerede? Yönetim ekibi bu parkın içinde mi, yanında mı yoksa altında mı?
  • Siyah Giyen Adam’ın rolü ne?
  • Siyah Giyen Adam’dan yola çıkarsan labirent ne? Çözümünde ne var?
  • Sinek metaforuyla anlatılmak istenen ne?
  • Dr. Ford’un öldüğü söylenen ortağı neden ve nasıl öldü?

Kapanışı belki de dizinin kilidini çözecek  bir alıntı ile yapalım. Dolores’in babası Peter amcadan geliyor:

Şiddetle başlayan hazlar, şiddetle son bulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir