Jinhao x450 Dolmakalem ve Zebra G Uç İncelemesi

Merhabalar. Uzun zaman sonra elimde yeniden bir Jinhao var ve Zebra G flexible uç ile modifiye edilmiş bu kalemi biraz da size anlatmak istiyorum. Jinhao x450, Çin menşeili bir kalem.Dolmakalem kullanmaya yeni başlayanlar için bence ideal dolma kalemlerden birisi. Neden? Bi kere ucuz. Aliexpress, gouletpen gibi sitelerden temini oldukça kolay. Yazımı iridyum uç yapısından dolayı gayet akıcıdır. Ağırlık olarak da başlangıç seviyesi dolmakalemlere göre daha ağır bir yapısı var. 

 

Bendeki Jinhao modeli başlıktan da anlaşılacağı üzere ucu değiştirilmiş bir model. Zebra G model uç ile modifiye edildi. Zebra G model uç daha esnek bir yazım sağlıyor. İnternette özellikle youtube’da bu ucun Jinhao marka dolmakalemlere nasıl takılacağı ile ilgili pek çok video bulmak mümkün. Esnek uçlu kalem deneyimi istiyor fakat çok da pahalı olmayan bir modelle başlamak istiyorsanız Jinhao x450 ve Zebra G hibridi bu kalem başlamak için oldukça uygun.

Boyut olarak Lamy(Safari) ve Pilot(78G) modellerinden çok aşağı kalır yanı yok.


Zebra G uç ile yazmak değişik bir deneyim. Bildiğiniz yazı baskısında yazmaktan farklı. Bazı harflerin gövdelerinde bastırmanız veya hafif tutmanız gerebiliyor. Bu türlü yazmayı öğrenmek de deneyim ve çalışma istiyor tabi.

Esnek uçlara alışabilmek için yine internette çok fazla worksheet ve video mevcut. Bu worksheetleri çıktı alıp bol bol alıştırma yaparak hayranlık uyandıran bir yazı yazabilirsiniz.

Benim çok fazla esnek uç tecrübem olmadığından gelişigüzel bir şeyler yazdım. Ama yazınız ne kadar çirkin olursa olsun esnek uçla yazınca bir özgüven ve yazma hevesi geliyor.

Bütün bunların yanında orijinali değiştirilmiş bir kalem olduğundan damak ve mürekkep akışkanlığı sorunu yaşamak olası.

Bütün bunlara rağmen kesinlikle esnek uçlu dolmakalemler tecrübe edilmesi gereken güzel bir hobi olur. Günlük kullanımda olmasa da canınız sıkıldığında açın bir rhodia defter karalayın bir şeyler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir