Pelikan m200 Dolma Kalem

pelikan m200 mavi gövde

Merhabalar. Bu yazıda çok önceleri sahip olduğum, kullandığım fakat anlatamadığım bir dolma kalem anlatmayı planlıyorum. Kalem hepimizin en azından dolma kaleme gönül veren herkesin bildiği Pelikan’ın klasiklerinden m200.

Pelikan dolma kalem dünyasının artık kült olmuş markalarından birisi. Şirket ile ilgili tafsilata google’dan ulaşabilirsiniz. Burada aynı şeyleri yazmanın manası yok. Pelikan dolma kalemlerin karakteristik özellikleri çoğunlukla tasarımlarının aynı kalmasıdır. Her gün değişen ve gelişen teknolojiyi düşünürsek pelikan dolma kalemler adeta bu değişime meydan okurcasına yıllardır belli kalıpların dışına pek çıkmıyorlar. Onları kült yapan da belki de budur.

pelikan200

 

Her neyse markayı yıkama yağlama işleminden sonra bizde ki efsanesi olan kalemine geçelim yani M200. Giriş seviyesi dedikleri (yani dolma kalem kullanmayı isteyen ve heveslenen fakat öyle ilk kalemime de binlerce lira vermeyim zaten çok fazla ayrıntı da bilmiyorum diyenlerin) bir kalem. Hemen her yerde bulunabiliyor ve kullanımı fevkalade güzel.  Geçelim ayrıntılara.

pelikan m200 boy

 

Önce kalemi tutup cetvelle ölçtüm. Abileriyle, kuzenleriyle karşılaştırdım. Zira kalemin boyu bir erkek için-ellerinizde azcık büyükse- biraz küçük kalıyor. Gerçi negatifliği de kalemin kapağını arkasına kapatarak savuşturdum. Şimdi asıl rakamlara ve bilgilere gelebiliriz.

Marka: Pelikan

Model: M200

Gövde malzemesi: Reçine

Renk: Mavi. Fakat Siyah, yeşil ve bazı özel üretim renkler mevcut.

Uzunluk:

~Kapaklı: 12,6 cm

~Kapaksız: 12,1 cm

Gövde çapı: 12 mm

: EF (Extra Fine) fakat yine pek çok uç çeşidi mevcut.

Uç malzemesi:24 ayar altın kaplama çelik uç.

Ağırlık: 14 gr.

Fiyat: Geldik en önemlisine. Türkiye’de 300 TL civarında seyrediyor. 20 eksik 30 fazla olabilir.

pelikan m200 boy karşılaştırma

 

Büyüklük ve boy olarak karşılaştırma yapmak adına üstteki fotoğrafı inceleyebilirsiniz. Aşağıdan yukarı Palikan M200, Lamy Safari, Pelikan P205 görülmekte. Lamy’nin heybetli yapısı yanında tıfıl kaldığını farketmişsinizdir.

pelikan m200 uç

 

Gelelim uç ve yazım konusuna. Verdiğiniz parayı kesinlikle hak eden bir kalem önce onu belirteyim. Yani ucunun Oldukça ıslak bir uca sahip. akıcılığı, ıslaklığı (pelikanlar ıslak dolma kalemler olarak bilinir) memnun edici seviyede. Bendeki EF modeli yani oldukça ince yazması beklenirken tahminlerinizden biraz daha kalın yazıyor.  Oldukça ıslak bir uca sahip demiştim bu yüzden BMW marka arabalar nasıl benzini içiyorsa bu pelikanlarda mürekkebi içiyor adeta. Bu yüzden sık kullanıyorsanız sürekli doldurmakla uğraşabilirsiniz. O da ayrı bir keyif tabi ki.

pelikan m200 mavi

 

Kapağı vidalı sistemle açılıp kapanıyor. Çekmeli değil. Kapağında pelikan simgesi, cebe takma klipsi yine pelikan gagası şeklinde ve dolum sistemi de kaleme dahil. Mekanizmasını temizlemek bu yüzden biraz uğraştırıyor insanı.

Son olarak aşağıda da birkaç yazım denemesi yaptığım örnekler mevcut. Mürekkep olarak Diamine Sargasso Sea kullandım.

pelikan m200 el yazısı

 

pelikan m200 yazı

 

Yine bir yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Keyifli kullanmalar.

2 Replies to “Pelikan m200 Dolma Kalem

  1. Merhabalar.

    Elimde Lamy Safari Extra Fine kalemim var. Fakat sanki kuru yazıyor. Kağıdı tırmalıyor gibi. Daha iyi bir kaleme transfer olmak istiyorum. Bloğunuzu görüncede hem safari hemde pelikan kullandığınızı gördüm. Pelikan galiba daha ıslak. Birde uçları karşılaştırırsak pelikan M200 daha mı iyi bir uca sahip. M200 Fine uç ile iyi bir tercih olur mu?

    1. Şöyle bir durum var. Uç ıslak da olsa extra fine uç inceliğinden dolayı cızırtı yapabilir. Daha iyi bir uca transfer mantıklı olur. Ya da Lamy ile devam edilecekse de daha kalın uçlar kullanılabilir. Kağıt kalitesine göre Lamy fine iş görür. Eğer karşılaştıracaksak tabi ki Pelikan uçlar Lamy uçlardan kat be kat iyi ve daha yumuşaktır. M200 Fine evet iyi bir tercih olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir