Pelikan P205 Dolma Kalem

Dolma Kalem kullanma alışkanlığı sanırım kullananlar için bir kalem kullanmaktan çok daha fazla anlam ifade eder. Pelikan ise bir dolma kalem markasından çok daha fazlasını.. Çocukluğumuzun -belki hala vardır- o yeşil, silerken lime lime olan silgilerini unutmak mümkün mü? Belki silgi deyince akla Pelikan gelmiyordur ama biraz ilgili olanlar bilir ki dolma kalem deyince akla gelen markalardan biridir Pelikan. Bu güne kadar ucuz-pahalı pek çok dolma kalem üretmiştir lakin o bilindik çizgisinden çıktığı pek görülmemiştir. Yani demek istediğim Pelikan’ı Pelikan yapan detaylar bellidir. Kalemleri Lamy gibi modern olma gayesi gütmez. İşte bu yüzden bu yazımızın konusu da kardeşi P200 ile 2014 yılında piyasa çıkmış Pelikan marka dolma kalemlerin kartuşlu üretimi Pelikan P205. Kardeşinden farkı P200’ün klips ve ucu altın, bizim kalemimizin ise gümüş renkli olması.

Bilindiği üzere pelikan genelde pistonlu boy boy kalemler üretir. M150, M205 gibi gibi.. Sanırım biraz da kartuşlu dolma kalem piyasasına girebilmek için Klasik M205 pistonlu dolma kalemin kartuşlu halini üretmişler. Lafı fazla uzatmadan bazı teknik özelliklerini verecek olursak;

pelikan-p205

model Total length Barrel length Cap length Barrel width
P200 125 mm 102 mm 57 mm 12 mm

Tablo ‘dan da anlaşılacağı üzere toplam uzunluğu 12.5 cm olan bir kalem. Gözümüzün önünde canlanması için şöyle bir karşılaştırma yaptım buyurunuz.

pelikan ve lamy safari

Görüldü gibi Lamy Safari biraz daha heybetli ve iri dururken P205 nispeten daha kibar ve küçük. Fakat bunlar sizi mürekkep kullanım hacminde yanıltmasın zira yanında gelen Pelikan’ın yine yeni çıkan Edelstein marka kartuş sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Kalemin atomlarına ayrılmış fotoğrafı da aşağıdaki şekilde.

pelikan p205 kartuş

 

Avrupa üretim dolma kalemlerde ben genellikle Fine (F) uç kullanıyorum. Günlük kullanım için daha uygun sanki. Ama dikkat etmekte yarar var, Uzak doğu kalemleri uç olarak biraz daha farklı oluyor. Örneğin bir Pilot 78G‘nin Fine ucu Pelikan’ın Fine ucundan daha incedir neredeyse Extra Fine (EF) ucuna karşılık gelir. Bu yüzden günlük kullanımda Fine kullanıyorsanız, Uzak doğu kalemlerinden alırken Medium (M) sipariş vermek gerekebilir.

Kalemle ilgi söylenebilecek birkaç özellikten biri de vidalı kapak olması, kartuşlu olmasından mütevellit standart avrupa kartuşlarıyla da kullanılabilmesi (tün kırtasiyelerde vardır) ve son olarak da Pelikan marka  c499 model dönüştürücü(pompa) yardımıyla da şişe mürekkep kullanımına imkan sağlıyor. Fiyatı da yurtiçi-yurtdışı 300-350 lira arasında değişiyor.

pelikan dolma kalem

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir