Pentel Graph 1000 İncelemesi

Selamlar. Elimdeki versatil kalemlerden daha önce ufak tefek incelemeler yaptığım olmuştu. Bu kez de kalem kutusunun derinliklerinden gelen bir kalemi anlatacağım: Pentel Graph 1000. Kalemi çoğumuz Graph 1000 olarak biliyoruz ama üzerinde yazdığı şekliyle Pentel PG1005 olarak da duymuş olabilirsiniz. Kendisi bir Japon harikası. Mat siyah rengi, tutmaç kısmı, mekanizması ve tasarımıyla “ben kaliteli bir kalemim” diyor.

Pentel firmasını anlatmaya gerek yok. 1946’da Tokyo’da kurulan firma yıllardır yazma çizme sektörüne hizmet ediyor. Kerry, Graph, Smash gibi harika seri kalemler ürettiler ve devam ediyorlar. Ayrıca boya kalemleri, dolmakalemler de üretiyorlar. Buradan discover the best sloganıyla duyurdukları sitelerine ulaşabilirsiniz.

Kalemin tepe kısmındaki beyaz şerit oldukça şık. Yan yüzünde görüldüğü gibi Graph 1000 for 0.5 ve Pentel PG1005 JAPAN yazmakta. Piyasa daha çok teknik çizim kalemi olarak bilse de yazı yazarken de bence gayet rahat ettiren bir kalem.

Yine tepe kısmındaki beyaz zemin üzerine siyah puntolarla yazılmış .5 ibaresi kalemin uç numarasını ve hemen yanında pek çok mekanik kurşun kalemde yer alan uç sertlik göstergesi var.  Basma hissi oldukça tok yalnız. Bu farklı kalemleri denediğinizde oluşan bir his ve bu kalemde gayet iyi.

Boyu yaklaşık 14,6 cm olmasına rağmen 11,3 gr ağırlığında. Yani tüy kadar hafif! Gövdesi plastik ama kesinlikle dandik plastik değil.Kafa üstü düşürüp ucundaki metal aksamı içine çökertmeyin yeter. Ömürlük bir kalem.

Tutumaç kısmındaki dikey plastik çıkıntılar yazarken kaymayı önlemeye yönelik ve eli rahatsız etmiyor. Cebe tuttturmak için olan klipsin boyu bana sanki biraz kısa gibi geldi ama o da tasarımına bir güzellik katmış. Ayrıca klips çıkarılabilir.

Atomlarına ayrılmış halini aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz. İğneli silgisi var.

Uç kısmındaki metal diğer versatil kalemlere göre daha uzun. Fakat bazı kalemlerde olduğu gibi içine girebilir değil. Belki bu bir dezavantaj sayılabilir. Ayrıca farklı renk seçenekleri de mevcut bu güzel kalemin.

Sonuç olarak alınıp kullanılası, elden düşürülmeyesi güzel bir kalem. Fiyatı da Türkiye’de 65 -TL ile 85 TL arasında değişiyor. Amazonda’da $10 civarında. Karar sizin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir