Pilot 78G

pilot-78g-teal

Sevilen ve tutulan kalemler listesinde başa oynayacak altın uçlu fiyatına göre enfes bir performansa sahip Pilot 78G ile karşınızdayız. Dolma kalem seviciliğine yeni başladıysanız sizi bu yazıya çeken de eminim budur. Çünkü bende forumları araştırdığımda ne yapın edin şu 78G den edinin demişlerdi. Ben edindim edinmeyenler ve edinmek isteyenler için buradan bildiklerimi cahil cesaretiyle yazıyorum.

pilot-78g-teal-2

Dolma kalemlere ilgi duymaya başlayanlar gibi benim de ilk olarak radarıma Pelikan ve Pilot 78G takıldı. Lakin Türkiye’den edinmek mümkün değil çünkü satılmıyor.

Kalemi yurtdışından getirttim. Pilot mı Namiki firmasına ait yoksa Namiki mi Pilot firmasına ait bilmiyorum ama güzel bir dolma kalem olduğunu söylemek gerek.

Kalem 14K altın uçlu ve piyasada 4 renk ve 3 farklı uç tipinde satılıyor.

Renkleri: Yeşil (Green), Mavi(Teal), Kırmızı(Red) ve Siyah(Black)

Uçları ise (Nib olarak bilinir): Medium (M), Fine (F), Broad (B)

pilot-78g-2

 

Yine belirtmekte fayda var Japon kalemlerin uç kalınlıkları biraz enteresan Medium alırsınız Fine gibi yazar, Fine alırsınız Extra Fine yazar. Yani üzerinde yazanı Avrupa standartlarında düşünmek pek doğru değil. Ayrıca Broad ucu da kalın değil kesik uç.(Sanırım 1.1 mm)

pilot-78g-1

Oldukça kullanışlı bir kalem, yazımı da gayet seri. 12 gram ağırlında. İçinden pompa da çıkıyor, mürekkeple kullanılabilsin diye. Ek olarak kartuş da takılabiliyor lakin ülkemizde bildiğim kadarıyla kalemde kullanılan IC-50 kartuşlardan yok. Yanında birde iroshizuku mürekkep patlattınız mı combo tamamlanır.

Kitap: Murat Gülsoy – Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık

2 Replies to “Pilot 78G

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir