Rotring 300 ve Pentel P205

Merhabalar. Bu konuda biraz daha ekonomik iki kalem tanıtmak istiyorum. İlki Rotring markasının tüy siklet kategorisinden bir kalem Rotring 300 ve diğeri de Pentel’in ekonomi sınıfı kalemlerinden Pentel P205. İki kalemde farklı amaçların kalemleri olsalar da ekonomik yakınlıklarından dolayı aynı anda incelemek istedim.
Rotring 300 metal parlak uçlu bir kalem. Tutma kısmı hafif tırtıklı plastikten yapılmış. Zaten kalemin gövdesi de mekanizması da plastik. Rotring’in alameti farikası kırmızı halkalar bu kalemde  tepede yer alıyor. Yine basma kısmının hemen altında uç kalınlığını gösteren aparat mevcut. Cebe takma klipsi parlak metalden yapılma.

Bendeki modeli 0.5 uçlu. Genel olarak idare eder bir kalem. Görünüşü şık o konuda sıkıntı yok lakin elinize alınca neden yukarıda tüy siklet dediğimi anlayacaksınız çünkü yaklaşık 8 gramlık bir kalemden bahsediyoruz. Gövde altıgen formda ve kırmızı renkte Rotring markası basılmış.

Sonuç olarak diyebilirim ki aslında yazımdan çok çizim işleri için daha elverişli bir kalem gibi durmakta.

Pentel P205 modeline geçecek olursak Rotring’in tersine ucundaki metal kısım daha uzun ve tutmacı daha geriden başlayan bir kalem.

pentel p205 ve rotring 300

Pentel’in aynı seride farklı uç seçenekleri de olmakla beraber herucun kendi rengi bulunuyor. Bendeki 0.5 mm olanı siyah. 0.7 olanı mavi, 0.3 olanı kahverengi ve 0.9 olanı da sarı renkli. Aşağıdaki fotoğraftan bakılabilir. Ayrıca internet araştırmalarıma göre 0.5 olan beyaz renkli üretimi de varmış fakat yurtiçinde var mı bilemiyorum.

pentel uç kalınlıkları

 

P205’in de tutma kısmı tırtıklı fakat Rotring 300 de olduğu kadar ince bir tırtık değil. Kalem uca doğru incelen bir yapıda. Üstteki fotoğraftanda görüleceği üzere tutma kısmının hemen üstünde “Pentel Japan” yazmakta. Yine gövdede beyaz renkli olarak 0.5 mm Pentel P205 yazıyor ve cebe takma kısmının kalemi tutan yerinde de bir Pentel yazısı var.  Heralde gövdedeki beyaz yazı silinir diye her boşluğa basmışlar markanın adını. Ayrıca kalemin silgisinde ameliyat zamangosu olan iğneden de var. Bu da bir avantaj.

petel p205 - rotring 300

Her iki kalemde de cebe takma aparatını çok beğenmedim emanet gibi duruyor. Yazım olarak Pentel çok daha keyif verdi diyebilirim. Günlük işlerde pahalı kalemlerinizi ya düşerse de bi şey olursa diye kullanmak istemiyorsanız Pentel bu iş için oldukça uygun. Boylarını uzun olarak gördüğüm Rotring Rapid Pro‘yla karşılaştırdım. Aşağıdaki fotoğraftan bakabilirsiniz.

pentel -rotring

 

Her iki kalem de 14-16 TL aralığında bir fiyata sahip. İkisinden birini alacaklar için yazı ve konfor da Pentel’i, çizim için de Rotring 300 modelini tavsiye edebilirim.Son olarak yazı örneği içeren bir aile fotoğrafıyla bitirelim.

pentel p205 yazı örneği

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir