Scrikss 85 Dolma Kalem

scrikss 85 dolma kalem5

Merhabalar. Tesadüf eseri girdiğim bir kırtasiye de kalan son dolma kalemi yani Scrikss 85′ i almış bulunmaktayım.  Kırtasiyelerin çoğunda yeni nesil Scrikss’ler var fakat Scrikss 85, 90’lı yıllara kadar üretilmiş ve sonradan üretimden kaldırılmış araştırdığım kadarıyla. Kalem 90’lardan kalır da kutusu yeni mi olur tabi ki o da baya retro kalmış. Böyle olması beni ayrıca mutlu etmiş söylemeden geçmeyim.

scrikss 85 dolma kalem kutusu

 

Kutunun üzerinde bildiğimiz Scrikss’e özgü kalemin mekanizma ve pompasının ömür boyu garantili olduğu yazmakta.

scrikss 85 dolma kalem lacivert

 

Benim aldığım kalem lacivert. Muhtemelen taliplisi pek olmayınca kutu yeni malzemelere yer açılsın diye oradan oraya savrulmaktan yıpranmış. Yine de kondisyonu fena değildi.

Kutu içeriğine bakalım. Ben daha basit bir kutu beklemiştim ama beni şaşırtan güzel şeffaf bir koruyucu kutu içinde kalem. Oturtma yeri de sağlam.

scrikss 85 dolma kalem4

 

 

scrikss 85 dolma kalem5

 

Kalem özelliklerin gelirsek, ilk göze çarpan özelliği baya uzun olması. Yani Lamy Safari ile aynı boyda. Fakat Lamy Safariye nazaran oldukça ince tabi ki. Görülen metal aksamların tamamı kuvvetle muhtemel kaplama.

scrikss 85 dolma kalem1

 

scrikss 85 dolma kalem7

Görüldüğü gibi kalemin kapalı halindeki boyu neredeyse 14 cm. Pompa mekanizması dahili. Kalemin arkasını çevirdiğimizde içteki pompanın yukarı çıkması veya aşağı inmesiyle çalışıyor. Yalnız yanlış hatırlamıyorsam dönme yönü Pelikan’ın mekanizmasının tersine çalışıyor bu kalemde.

scrikss 85 dolma kalem6

Kapalı bir uç da değil, tam olarak açık da değil. Damağın ve ucun bir kısmı kalemde bir kısmı dışarda. Yarı açık tabir edilen uçlardan. Uç kalınlığı maalesef üzerinde yazmıyor. Diğer kalemlerde uç kalınlığının yazdığı yerde RU yazıyor. Ne olduğunu henüz çözebilmiş değilim. Yazım kalınlığına bakarak F ile M arasında olduğu anlaşılabilir.

scrikss 85 dolma kalem8

 

Oldukça ıslak bir dolma kalem. Pelikanlar gibi mürekkebi çok cömert kullanıyor. Kuruması da o nispette geç oluyor tabi ki. Mürekkepten mürekkebe ve kağıda göre değişebileceğini göz önünde bulundurarak, ben Diamine Majestic Blue mürekkep ve bildiğimiz 80 gr. A4 kağıdında deneme yaptım ve yazım kaleti hoşuma gitti açıkcası. Mürekkep gayet güzel akıyor ve takılma atlama kuruma pek yapmadı. Az miktarda kırçıllama var ama o da tolere edilebilir.

scrikss 85 yazı örnegi

Buna rağmen olumsuz bir özellik olarak aşağıdaki fotoğrafı referans alabiliriz.

scrikss 85

Piyasada bulmanın çok mümkün olduğunu sanmamakla birlikte  günlük olarak kullanılabilecek güzel ve ekonomik bir kalem. Özellikle ıslaklığı ve uç kalınlığı sayesinde imza kalemi olarak kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir