Scrikss Graph X İncelemesi

scrikss-graph-x

Merhabalar. Bu yazıda Scrikss ‘in versatil kalem piyasası için ürettiği Graph-X modeline ve Deffter markasının film afişleri serisi adı altında ürettiği sert kapaklı deftere göz atacağız.

Öncelikle Scrikss Graph-X ‘den başlayalım. Ankara Keçiörende bir kırtasiyede rastladım kaleme, fakat amacım kalemden öte aklımdaki bir kitabı almaktı. Önce acaba dolma kalem de bulabilir miyim diye bakınırken versatil kalem alıp çıktım.

Kalemi almadan kutusunda gördüğümde rengi dikkat çekiyordu. Yani bej ile beyaz arası bi rengi var. Erkekler renkleri adlandırma konusunda malum çeşitlilik sorunu yaşayabiliyor.

 

scrikss-graph-x

 

Elime aldığımda da ilk dikkatimi çeken ağırlığı oldu. Metal bir kalem ve benim pek tercih etmediğim türde bir kalemdir genelde metal kalemler. Bu yüzden elime alınca oo ağırmış tepkisi verdim. Yalnız fiyatı uygun ve dışı metal olunca kıllanmadım değil. Maliyeti acaba nerden düşürdüler diye kalemi karıştırırken içini açınca anladım. Plastik mekanizma. Bu fiyata acaba dışını plastik mekanizmasını metal yapsalardı daha mı iyi olurdu diye geçti aklımdan.

scrikss-graph-x-1

 

Kalemin handikapı evet mekanizmasının plastik olması ama avantajlarından birisi ucunun içine girebiliyor oluşu. Özellikle bu kalemi ceket cebi, gömlek cebi gibi kalemlik harici yerlerde taşıyacaksanız ağırlığından ötürü kıyafet astarını delecektir.Fakat Scrikss Graph X bu sorunu içe girmeli uç ile çözmüş. Artı puan denilebilir.

Kalemin tutmaç kısmıtırtıklı bir metal ama eli yormuyor. Lakin kalemi çok uçtan tutarak yazıyorsanız buna çok imkan vermiyor malesef. Benim aldığım 0.7 uçlusu idi. 0.5 modeli ve farklı renklerini de bulmak mümkün. Aslında muhafazakar bir 0.5 kullanıcısı olsam da istediğim renginde bulamayınca ister istemez aldım.

 

 

deffter ve scrikss yazı

 

Kalemin boyu 15 cm yine üst kısmında uç kalınlığı gösteren mekanizması var. Uzun süreli yazımlarda yoracağını düşünüyorum lakin kısa zamanlı not tutmada, çizim yaparken özellikle avantajlı ve şık bir kalem. Son olarak da altıgen bir gövdeye sahip olduğundan defterde, masada kayma yapmadığını söyleyelim. Yine yukarıda ve hemen aşağıda içindeki 0.7 uçla deffter marka defterde bir yazım örneği görebilirsiniz.

 

scrikss-graph-x yazı

 

Buradan da Deffter markasının üretimi olan sert kapaklı not defterlerine geçiş yapmış olalım. Biraz da onlardan bahsedelim. Yine aynı yerden edindiğim bu defterler sert kapak olarak üretilmiş.

deffter 1

 

Gördüğünüz gibi bu defteri diğerlerinden ayıran şey kapak resimleri. Her deftere farklı bir film afişi basılmış. Ben Scarface ve Fight Club afişli olanları aldım. Hem ön hem de arka kapağında afiş tasarımı var. Yan tarafta da aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz üzere filmin adı yazıyor.

deffter 2

 

Yine ön kapağını açınca film hakkında bilgiler ve filmden bir replik yazıyor.

deffter5

 

Arka kapağın içinde de defter hakkında bilgiler vardı. Sert kapak, 96 yaprak, enzo kağıt, çizgili defter yazan bilgilerden bazıları. Genel olarak kağıt kalitesi fena değil. Kurşun kalem, tükenmez kalemle kullanıma gayet uygun. Lakin dolma kalemle yaptığım denemelerde arka sayfaya gölgeleme yapmamasına rağmen oldukça fazla kırçıllama yaptı. Pilot 78G ile dahi yaptığı için yazma gereği hissettim.
Bir kaç fotoğrafla beraber yazımızı sonlandıralım.

deffter 3

 
deffter 4

 

 

 

 

 

6 Replies to “Scrikss Graph X İncelemesi

  1. Merhabalar

    Tanıttığınız defter tarzında bir defter arıyorum.Aslında aradığım defterin kapağında Shameless dizisinin fotoğrafı basılı olmasını istiyorum ama fight clup da olabilir.
    Nasıl temin edebilirim.Acil yardımınız gerekiyor..

    1. Merhaba, shameless kapaklı bir seri var mı bilmiyorum. Yurtiçinde bulmak zor gibi. Küçük bir araştırmayla fight club kapaklı olanı burada buldum. Ellerinde kaldıysa ulaşabilirsiniz.

    1. Sadece o parçanın temin edilebileceğini sanmıyorum ama bir ihtimal scrikss’e mail atılırsa yardımcı olabilirler. En azından yönlendirirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir