Web Sitesi Nasıl Yapılır

web-sitesi-açmak

Teknolojinin gelişmesiyle internet dünyasının geldiği yeri tartışmanın sanırım anlamı yok.  Pek çok yeni iş kapısı ve kendini ifade yolu internetin halkın kullanımını açılması ile başladı. Burada internetin ARPANET‘ten itibaren büyüyüp serpilip delikanlılık çağlarını anlatacak değilim tabiki. Bu yazıda internetin bizi ilgilendiren kısmı tarayıcımıza tıkladığımızda işlerimizi hallettiğimiz envai çeşit web sitelerin nasıl yapıldığına dair ipuçları vererek adım adım bir internet sitesi sahibi nasıl oluruz onu anlatacağım. Ezelden beri (evet dizi olan ezel) içimizdeki bir şekilde dışa vurmanın en güzel yollarından biri yazmak olmuştur. Kağıtlara yazınca belki sadece biz veya 3-5 tanıdığımız olurken internette blog açarak binlerce kişiye hitap etmek mümkün.İşte bu yüzden ben de blog mantığından yola çıkacağım ve temel olarak 2 gruba  ayıracağım. Ücretli web sitesi açmak ve ücretsiz web sitesi açmak. Let’s go..

Ücretli web sitesi açabilmek için ihtiyacımız olan tek şey para. Evet para. Kalanı ben anlatacağım. Ben para vermem diyorsanız ücretsiz web sitesi açmak kısmına zıplayabilirsiniz.

İlk şartı sağladığınızı varsayarak devam ediyorum. İkinci aşama kendimize internet denen tarlada ürünlerimizi sergileyip ekip biçebilmemiz için bir isim tabelası almak. Buna İngilizce de domain, güzel Türkçemizde ise alan adı denir. Almak istediğiniz alan adının daha önce başkası tarafından alınıp alınmadığını ve alınmadıysa satın alabilmeniz için pek çok web sitesi var. Bunlardan en meşhurları ve ucuzları (farklı sitelerde farklı fiyatlar olabiliyor) yurtdışından (Türkçe dil seçeneği var ) Godaddy kullanılabilir. Türkiyeden ise isimtescil, Natro gibi sitelerde kullanılabilir. Bu firmalar pek çok Türk kullanıcıya hizmet verdikleri için belli oranda ihtiyacımızı karşılar. Bu adreslere üye olup istediğiniz herhangi bir alan adını deneyerek satın alabilirsiniz. Türkçe olduğu için kullanım mantığını anlatmaya gerek yok. Kredi kartı veya Paypal ile ödeme yapılabiliyor. En az 1 yıllık alabiliyorsunuz. Ücret olarak eğer kampanya, indirim kuponu vs olmaksızın satın almadıysanız şu an için 1 yıllık .com uzantılı bir alan adı 8.5$ – 10 $ arasında değişiyor. Güncel kur ile 20 ila 22 lira seviyesinde bir parayı yatırdıktan sonra ilk adımı halletmiş bulunuyoruz. Şunu da belirtelim genellikle  com | net | org biraz da biz uzantılı  alan adları revaçtadır. Türkçe karakter de kullanmamayı tercih etmeliyiz.( Örneğin bu web sitesinin adı kişiselkırıntılar.com değil kisiselkirintilar.com’dur) Alan adını aldık internete girdiğimizde www.sitemizinadı.com şeklinde çıkacak.

Gelelim tarladan yer satın almaya. Parsel parsel satıldığı gibi (buna hosting denir) komple tarla da satın alınabilir. Bize fazlası lazım değil. Biz 1 parsel alıp hobi bahçesi yapacağız nasılsa. Hostingi de satın almamız gerek. Alan adlarını aldığımız firmalar hosting konusunda da bize destek verir. Gerek Türkiye de gerekse yurt dışında sayısız hosting şirketi var. Google amcaya hosting yazarsanız istemediğiniz kadar şirket çıkar. Ha hangisine güvenelim, hangisi kurumsal hangisi vurguncu emin değilseniz yine google amcaya xxx hosting nasıl yazarsanız site hakkında kim ne demiş kim ne giydirmiş bulabilirsiniz. Hosting işi biraz çetrefilli. Kendi içinde bazı bölümleri vardır.

Her toprağın verimi nasıl farklıysa hosting seçenekleri de farklı farklı olabilir. Fakat engin tecrübelerime dayanarak (!) diyorum ki başlangıç olarak 500mb disk alanı ve 5 gb trafik (daha az da olabilir)bize yeterde artar bile.

Çağımız hız çağı, bu yüzden kullanıcıya ne kadar hız vaat ettiğimiz önemli. Bu konuda dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Hostgator firmasını tavsiye edebilirim. Hem hızlıdır hem de paketleri yerli piyasaya göre gayet uygundur ve daha da önemlisi herhangi bir problem anında muhattap bulabilirsiniz.

Ekrana bön bön bakanlar için disk alanı ve trafik kavramını açıklayım. Disk alanı dediğimiz şey kabaca ekip biçeceğimiz alandır. Yazdıklarımız, eklediğimiz resimler, sitemizin teması ıvırı zıvırı hep bu disk alanında yer. Ne kadar doldurduğumuzu tabi ki kontrol edebiliyoruz. Trafik (Bant genişliği de denir )dediğimiz ve gavurların bandwidth  dediği zımbırtı ise sitemize koyduğumuz bir verinin-bilginin-yazının-datanın-dosyanın maksimum gösterim sayısıdır. Tarlanın verimidir bandwidth.  Sitemiz ne kadar çok ziyaretçi alırsa trafiğimiz o kadar yüksek olur (trafik alanı dolar).

Hostgator firmasından alacağınız hosting paketlerinde size fazla fazla yetecek alan ve trafik kaynağı mevcut.Hatta baby paketi bir aylık 0,01$ karşılığı denemek bedava. Satın alma işlemleri sırasında Promo code kısmında eğer UCUZHOST kodunu yazarsanız benden size ilk ödemede hediye %25 indirim kazanacaksınız.

Hostgator kuponlarını kullanarak indirimli hosting için: Buradan

Biraz mola verelim. Hosting ve alan adı ücretini ödeyince gerginliği almak için Evgeny Grinko’dan geliyor.

 

Devam ediyoruz. Hostingi ve alan adını aldık sıra geldi bunları vaftiz etmeye (töbe est.) Aldığımız hosting şirketileri hosting ile ilgili bilgileri bize mail atarlar. DNS adresi, FTP şifresi, CPannel şifresi gibi. Aşağı yukarı şu şekilde olur.

hosting-mail

 

Yukarıda DNS Sunucu ve ip bilgileri yazısının altında benim kararttığım yerden DNS bilgileri yazıyor. İşte bu iki link ns1.kebirhost.com ve ns2.kebirhost.com şeklinde olur ve bu linkleri kopyalayıp alan adı aldığımız şirketin panelinde DNS Yönlendirme, Host Name, edit DNS, move DNS gibi çeşitli isimlerde olabilen kısmında güncelle /düzenle gibi butona tıklayarak bu kopyaladığımız iki ayrı adresi iki ayrı satıra gireriz böylece alan adımızla hostingimizi evlendirmiş oluruz. Şimdi sıra geldi su kuyusu için sondaj vurmaya.Veritabanı oluşturacağız.

Veritabanını oluşturabilmek için sitenize www.sitenizinadı.com/cpanel veya www.sitenizinadı.com:2082 adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Cpanele girince (Genelde Türkçe olur) aşağıda bir yerlerde MySQL Veritabanları denilen bir link olur. Girdiğinizde yeni bir veritabanı ve yeni bir veritabanı kullanıcısı oluşturup birbiriyle eşleştirmeliyiz. Şu şekilde;

panel-veritabanı-oluşturma

 

 

Create User işleminden önce oluşturduğunuz veritabanı adını, veritabanı kullanıcı adını ve şifresini bir yere kısa süreliğine bir dosyaya kaydedin. Lazım olacak.

En önemli kısmı bitirdik. Sıra geldi siteye ekeceğimiz tohumun markasını belirlemeye. Piyasada çok verimli ve ücretsiz tohumlar var. WordPress denilen ücretsiz blog sistemi her derde deva. Hem kullanıcı dostu, hem tema çeşidi bol hem de Türkçe. Şu an kullandığınız site de WordPress altyapısını kullanmakta zaten. Sırada WordPress dosyalarını indirip site dizinine atmak var. Okyanusu geçtiniz derede boğulmayın dikkat.

 

WordPress nedir ne değildir wordpress.org adresinde detaylıca anlatılmış, ben bahsetmeyeceğim. WordPress.org‘a girip en güncel sürümü sağ taraftan zip dosyası halinde bilgisayara indirip zip dosyasından çıkarıyorsunuz. Sıra geldi dosyaları siteye göndermeye. Bunun bazı yolları var fakat bence en kolayı ve çok kullanılanı FileZilla denilen program aracılığı ile siteye atmak.

FileZilla dediğimiz arkadaş dosyalarımızı kolay yoldan web sitemize yollamaya yarar. Kullanışlı ve Türkçedir. Kendi sitesinden download bölümüne gelip bilgisayarınız windows işletim sistemine sahipse windows için olanı indirip kuruyoruz. Downlood mawnlood uğraştırma direk indirme linki ver diyenler için Mustafa Sandal’dan geliyor: İndir

FileZilla’nın gerek resimli anlatımını gerek videolu anlatımını  google’da bulabilirsiniz. Eksiksiz olarak geçtiğinizi varsayıyorum. Site bilgilerimizi filezillaya ekledikten sonra Dosya > Site Yöneticisi > Bağlan sekmelerine tıklayarak  sitemizin dizinine giriyoruz. Görüntü şöyle olmalı;

filezilla

 

Burada dikkat etmemiz gereken nokta sitemizi ana dizine kurmak istiyorsak yani siteye tıkladığımızda direkt olarak sitemiz gelsin sonunda www.siteadımız.com/blog gibi uzantılar olmasın istiyorsak zipten çıkadığımız wordpress klasörünün içindeki tüm dosyaları  (wp-content, wp-admin vs ) olduğu gibi kopyalayıp üstteki resimde yer alan public_html klasörünün içine yapıştırıyoruz. Dosyalar kopyalanınca tarayıcımıza sitemizin adresini yazıp giriyoruz. Ve karşımızda wordpress yapılandırma ayarı. Daha önce yukarıda bir yerlerde kaydedin dediğim veritabanı adı (ön ekiyle beraber olmalı), veritabanı kullanıcı adı ve şifresini girerek gerekli bağlantıyı sağlıyoruz. Ekran resmi şu şekilde;

wordpress-kurulum

 

WordPress’i başarılı bir şekilde kurunca Site Başlığı, Site için kullanıcı adı ve şifresi (Bunları unutmayın) ve  iletişim için bir mail adresi soracaktır. Formun ekran görüntüsü şuna benzer;

wordpress-kurulumu

 

Ve bu kadar. Hayırlı uğurlu olsun nur topu gibi bir web siteniz oldu. İnternetten araştırarak temalar, eklentiler bulabilir istediğiniz şekilde saçma yazılar paylaşabilir hatta sayaç ekleyip sitemi kaç kişi ziyaret etmiş gibi maceralara bile dalabilirsiniz.

Uzun bir yazı oldu bu yüzden ücretsiz olarak bir blog / web site nasıl açarız sorusunun cevabı da bir sonraki konumuz olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir