Hayvan Çiftliği

George Orwell‘ın 1945 yılında yayınladığı zamanlar üstü bir kitap Hayvan Çiftliği. Orijinal adı “Animal Farm” olarak geçer. Masalsı görünen anlatım tarzına rağmen (bence 1984’te kullanılan dil daha ağır) anlattıkları ve alt metni itibariyle sarsıcı bir kitap. Küçüklere masallar değil, büyüklere masallar hiç değil.

Arka kapakta içerikle ilgili olarak “…1940’lardaki reel sosyalizm’in bir eleştirisi olan bu kitap…” şeklinde bir ön bilgi sunsa da Stalin dönemi Rusya hakkında bilgisi olmayanlar dahi kitabı okuduklarında sadece reel sosyalizm eleştirisi değil günümüz politikalarına da gayet güzel hicivler olduğunu göreceklerdir. Hatta yeterince açık zihinler ders bile çıkarabilir.

Roman, koca reis adlı bir domuzun (domuzlar bu romandaki en akıllı hayvanlar) gördüğü bir düşü diğer hayvanlara anlatması, daha doğrusu müjdelemesiyle başlar.

Koca reis’in ölümünden bir müddet sonra çiftliğin sahibine isyan eden hayvanlar domuzların liderliğinde bir hareketle Bay Jones’un Beylik Çiftliği‘ni ele geçirirler.

Dikkat: Bu kısımdan sonrası kitabı okumayanlar için spoiler bilgiler içerir.

Bu ele geçirme işini hem organize eden hem de bizzat uygulayanlar Napoleon ve Snowball adlı iki domuzdur. Ele geçirilen çiftlikte yapılan ilk iş insanlara ait eşyaların yok edilmesi veya kesinlikle kullanımının yasaklanması olur. Ardından da çiftliğin adını Hayvan Çiftliği olarak değiştirirler ve “7 Emir” bütün hayvanların görebileceği bir yere tabelayla asılır.

       7 EMİR

  1. İki ayak üstünde yürüyen herkesi düşman bileceksin.

  2. Dört ayak üstünde yürüyen ya da kanatları olan herkesi dost bileceksin.

  3. Hiçbir hayvan giysi giymeyecek.

  4. Hiçbir hayvan yatakta yatmayacak.

  5. Hiçbir hayvan içki içmeyecek.

  6. Hiçbir hayvan başka bir hayvanı öldürmeyecek.

  7. Bütün hayvanlar eşittir.

Ayaklanma başarıya ulaşmış yeni kurallar belirlenmiş ve sıra canla başla artık kendileri için çalışmaya gelmiştir. Bu konuda en maharetli kişi şüphesiz Boxer isimli güçlü bir attır. Boxer’ın kendisine adeta bir yaşam felsefesi olarak belirlediği söz ise “Daha da sıkı çalışacağım” dır.

Napoleon ile Snowball arasındaki fikir ayrılıkları da bu sıralarda iyice ortaya çıkıyor. Çiftliğin kaderini belirleyecek olay ise Snowball’un günlerdir üzerinde çalıştığı Değirmen projesini açıklayacağı gün gerçekleşiyor.

Hayvanlar “Oyunuzu Snowball’a atın, haftada üç gün çalışın!” ve “Oyunuzu Napoleon’a atın, hiç aç kalmayın!” sloganları arasında kalıyordu. Daha iyi bir konuşmacı olan Snowball’ın teklifi kabul edilmişti ki Napeleon ‘un bir işaretiyle gelip Snowball’ı kaçmaya ve canını kurtarmaya zorladılar. Arkasına aldığı dokuz iri köpek yavrusuyla artık tek güçlü Napoleon olmuştur.

Uzun bir zaman sonra hayvanlar, koyunlar’ın 7 Emir’in üstüne daha büyük harflerle yazılan ve aslında 7 Emir’i özetleyen “Dört ayak iyi, iki ayak kötü!” sözünü “Dört ayak iyi, iki ayak daha iyi” şeklinde söylemeye başladıkları zaman aslında değişenin sadece bu söz olmadığını acı bir biçimde anlayacaklardı.

Ayrıca romanın sonunda hayvanların camdan gördükleri ve şahit oldukları sahne yine kitabı özetler nitelikte:

“Dışarıdaki hayvanlar, bir domuzların yüzlerine, bir insanların yüzlerine bakıyor ama birbirlerinden ayırt edemiyorlardı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir