Müstakbel Matematikçiye Öğütler

Merhabalar. Bu yazının konusu matematikle ilgili. Uzun zamandır takip ettiğim istifade ettiğim Matematik Dünyası Dergisinde okuduğum yazının bir kısmını paylaşmak istiyorum. Matematikle ilgilenen ya da bir şekilde ilgilenmek isteyen ne yapması konusunda şüpheleri olan olanlara yol gösterici nitelikte bir yazı yayınlanmış.

Ali Nesin imzalı yazıda belli başlıklar altında ne yapılması gerektiği tavsiye ediliyor. Bunlardan bazıları  çalışmak, yalnızlık, nasıl düşünülür, yazmak, psikoloji, anlamak, nasıl anlaşılır, temel konular, kendine güven.

Bütün bu mini başlıklar altında ufuk açıcı bilgiler, deneyimler ve öneriler var. Hatta bu önerilerden bazılarının matematik ile sınırlı kalmasına gerek yok tüm akademik hayata ve öğrencilik hayatına uygulanabilir. Uzatmadan aralardan seçtiğim bir kaç tavsiye ve enfes tespiti yazıyorum. Daha fazlası için ana kaynak yazının sonunda yazılacağı üzere Matematik Dünyası Dergisidir. İlgisi olana şiddetle tavsiye edebilirim. (Biraz matematik eğitimi temeli olması şart tabi)

“Çalışmadan başarı elde edilmiyor. Çalışmak ise yalnızlık demektir.”

“Çok çalışmak için her şeyden önce yalnızlıktan hoşlanmak gerektir, yalnız kalamayan kişi çalışamaz, çünkü düşünme eylemi büyük ölçüde tek başına yapılır.”

“Matematikçinin çalışması bir sporcunun çalışması benzemez. Matematikçi düşünür. Düşünmek de kolunu kaldırmak, başını çevirmek, barfiks yapmak gibi fiziksel bir eylem değildir. ‘Kolunu kaldır’ talimatına nasıl uyulacağı çok bellidir ama ‘düşün’ talimatına nasıl uyulacağı hiç belli değildir. Bir spor hocası sana doğru hareketleri öğretebilir ama kimse sana nasıl doğru düşünüleceğini öğretemez.”

“Düşünme eylemi tek başına ve zamanla öğrenilir ve reçetesi yoktur.”

“Yaz! Yaz ki geçmişin kaybolmasın.”

“Yazmanın amacı kesinlikle sonuçların aklında kalması değildir. Yazmanın yegane amacı, düşündüklerinin doğruluğundan emin olmaktır. Matematik akılda kalmaz matematik anlaşılır.”

“Biz sadece bariz şeyleri anlarız. Gerçekten anlaşılan her şey barizdir.”

“Matematik öğrenilmez. Matematik anlaşılır ve anlaşılır anlaşılmaz da bilinir.”

“Matematik başkasından anlaşılmaz, matematik tek başına anlaşılır.”

“Matematikte uzunca bir süre hiçbir gelişme gösterilmez, sonra aniden, birdenbire, sanki beyinde bir kaç hücre canlanıp harekete geçmiş gibi, her şey anlaşılır. Yani matematikte ilerleme çalışma saatine göre sürekli değildir, matematikte ilerleme sıçramalarla olur. Saatlerce günlerce anlayışın 0 artar, ama bir anda 20 artar. Bu yüzden uzun süre anlamadan çalışmaktan, mücadele etmekten kaçınma.”

“Matematikte anlayamayacağın hiçbir şey olamaz, ama yeterince çalışırsan olamaz. Çalışmazsan anlayamazsın tabi.”

“Anlayış süresi on dakikayla bir ay arasında değişir. Ne ki? Hiçbir şey! Hiçbir şey çünkü matematikte bir şeyi anladığın zaman çok şeyi anlıyorsun. Kazanç bu kadar çok olunca on dakikayla bir ay arasında fazla bir fark kalmıyor.”

Kaynak: Matematik Dünyası, 2015-1, sayı 102.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir