TWSBI DIAMOND 580 Dolmakalem İncelemesi

İnceleme dediğime bakmayın. Alıp kullandığım kalemleri ben zamanında alırken, anlatan kaynaklar olmadığı için zorlandığımdan hiç değilse bir kişi görür de kalem hakkında bilgi sahibi olur düşüncesi. Evet. Herkese yeniden merhaba. Bu kez ben de uzun süredir var olan hatta tanıttığımı zannettiğim TWSBI’nin meşhur Diamond 580 modeli.

TWSBI Taiwan kökenli bir şirket. Sitelerinden tarihleri hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Üşenenler için biraz bahsedeyim; ilk başlarda farklı büyük markalara parça üretirken daha sonra biz neden kendi markamızı yaratmayalım ki? diye düşünüp ortaya TWSBI markasını çıkarmışlar. 

TWSBI kalemler oluşturulurken müşteri memnuniyeti dikkate alınmış ve gelen istekler doğrultusunda çeşitli dizaynlar ortaya koymuşlar. Ağırlık olarak şeffaf dolmakalemler üretiyorlar ve kalemlerinin en büyük özelliği en küçük parçasına kadar sökülüp takılabiliyor oluşu. Kutunun içinden kullanma kılavuzuyla birlikte nasıl parçalayacağınız ve toplayacağınız açıklanan kağıt çıkıyor. Prospektüs gibi.

Bendeki F uçlu olanı. Yine internette bolca uç seçeneği mevcut ve sadece uç olarak da satılıyor. Biraz irice bir kalem boy olarak -herkesçe bilinen-  Lamy kadar olsa da hacim olarak daha büyük diyebiliriz. Elleri biraz büyük olanlar için harika bir seçim.

Kutusundan kalemle birlikle 1 tane kullanım kılavuzu, 1 tane kalemi parçalamanız için gerekli anahtar, 1 tane de minik yağdanlık çıkıyor. Yazımı keyifli. Pelikan gibi altın uç kalitesinde beklemeyin ama Lamy’den de daha iyi olduğunu düşünüyorum deneyimlerime göre. Sonuçta çelik uç.

Bu güzel dolma kalemi ortaya çıkardıkları için sevgili Taiwan’lı kardeşlerimize buradan  谢谢 diyorum.

Fiyatına gelince yurt içi fiyatına bakıp aldanmamak gerek zira şu sıralar Türkiye fiyatı 250 TL civarındayken standart fiyatı $50. Ben ikinci el almıştım (120 TL) ve gayet temiz çıkmıştı. Yurt dışı seyahatine gidecek arkadaşınız varsa sipariş vermelik bir kalem.

Sonuç olarak ben beğenerek kullanıyorum. Günlük kullanıma uygun şık bir kalem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir