Yurtdışından Alışveriş Rehberi

yurtdışından-alışveriş

Gelişen teknoloji ve internet sitelerinin fazlalaşması artık geze geze alışveriş yapalım kültürümüzü (hala devam etse de) oldukça köreltmiş durumda. Bunun yerini internetten alışveriş dediğimiz gavurların online shopping dediği oturduğumuz yerden dünyanın öteki ucuna sipariş vermemizi sağlayan sitelere bıraktı. Bu yazının konusu da kişisel tecrübelerime dayanarak yurtdışından alışveriş konusuna değinip elden geldiğince ayrıntılarıyla anlatmaya çalışacağım.

Konu bütünlüğü açısından maddeler ve alt maddeler halinde anlatmak aradığınızı bulmanız açısından faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Nedir bu maddeler, şunlardır efem:

⇒ Yurtdışından alışveriş nasıl yapılır?

⇒ Hangi sitelerden alışveriş yapılmalıdır?

⇒ Kredi Kartı /Sanal Kart /Paypal hangisini kullanmalıyız?

⇒ Kargo süresi nedir, kargo takibi nasıl yapılır ?

⇒ Ürün sınırı nedir, para sınırı nedir, hangi ürünler kargoya takılır?

⇒ Örnek alışveriş

⇒ Dilek ve temenniler

⇒Kapanış.

yurtdışında-alışveriş-rehberi

 

⇒Yurtdışından alışveriş nasıl yapılır?

Aslında en son bahsedilmesi gereken madde bu fakat kısaca bahsetmekte yarar var. Genel olarak online alışveriş yapmak istiyorsanız -yurt içi, yurt dışı fark etmez- kredi kartı şart. Kapıda ödeyim, yok siz gönderin ben hesaba yatırıyım abi ayakları malesef geçerli değil. Bu yüzden insanlarda haliyle bir güven sorunu olabiliyor zira haberlerde meşhurdur bilgisayar başında yüzü blurlanmış bir şahsiyet klavyede bi şeyler yazıyordur ve fonda haberin içeriği XXX kişinin kredi kartı bilgilerini çalan bilgisayar korsanı Abuzittin K. şu kadar milyonluk vurgun yaptı. Haberi okuyan anneler-babalar-abiler haliyle tırsıyor ki haklılar da. Kapıda ödeyim gibi istekler sırf bu güvensizlikten. Bu güvensizliği halletmenin de yolları var tabi (bkz: Sanal Kart). Alt maddelerden takip edebilirsiniz. Ama genel olarak şunu söyleyebilirim ki güvenilir sitelerden yaptığınız alışverişlerde çoğunlukla sıkıntı yaşamazsınız. Yurt içi sitelerin çoğunda (gittigidiyor örneğin) 3D Secure denilen alışverişi cep telefonunuza gelen bir kodla onaylayarak tamamlama gibi güzel güvenlik önlemleri sayesinde çoğunlukla aşılmıştır. Lakin konumuz yurtdışı siteleri. Güvenlik mevzu en önemli başlıklardan birisidir, kredi kartı /sanal kart /paypal maddesinde ayrıca tekrar değinilecektir. Evet bu kadar goygoydan sonra sitelerle devam edelim.

yurtdışından-alışveriş-nasıl-yapılır

⇒Hangi sitelerden alışveriş yapılmalıdır?

İlk kural şudur: daha önce alışveriş yaptığın sitelerden yapmalısın. Neden? En az bir defa güvenip yapmışsındır. İlk defa yapılacaksa bu işin ağababalarından yapmak gerekir. Para iadesi yapılır, ürün gelmezse satıcıya çemkirilebilir vs. Kimdir bu işin ağababaları? Ebay ve Aliexpresstir.

ebay-logo

aliexpress-logo

 

Not: Logolara tıklarsanız ilgili sitelere gidebilirsiniz. kaynak: guncelmatematik.com

Ebay: Amerika merkezli açık artırma temelli bir alışveriş sitesidir. Tabi ki hemen al fiyatları da var. Neredeyse dünyanın her tarafına gönderim yapmaktadır. Ürünü Ebay dan alabilirsiniz fakat satıcı Çin’deyse  ürün pek tabi Çin’den gelecektir. Burada amaç aracılık etmek. Siz de ürün satabilirsiniz. Genelde kargolar ücretli oluyor. Seçeneklerden Free Shipping şeklinde kısıtlama yaparsanız beleş kargolu olanlar belirecektir. Ucuzluk konusunda pek önermiyorum lakin ödeme konusunda popüler olarak PayPal kabul ettiği için sıkıntı olmuyor. Çünkü ürün gelmez satıcı kem küm ederse hemen dispute  açarak resmi iade kanallarına başvurursunuz ki çoğunlukla paranızı geri alırsınız. PayPal haricinde kredi kartı ve sanal kart da kabul ediliyor. Site dili İngilizce. Öyle  ahım şahım İngilizce bilmeye gerek yok alışveriş için. Zaten site açıkken fare/sağ tuş/Türkçe diline çevir derseniz tarzanca da olsa Google Translate işinizi fazlasıyla görür. Peki hangi satıcıya güveneceğiz, kim dolandırıcı kim dürüst satıcı derseniz feedback denilen zımbırtıcı incelemek gerek. Yani satıcıya verilen puanlar. %97 puan alt limitiniz olsun. Daha altı sorunludur, uzak durun. Bu işin de hilesi hurdası olabildiğinden puana kanmayın, girin yorumları okuyun, olumsuz yorumlara bakın. Kaç satış yapmış ona bakın, top rated satıcılardan almak daha güvenlidir, en azından kendini ispatlamıştır. Fakat bu demek değildir ki satıcıya %100 güvenin.

Aliexpress: Jack Ma isimli Çinli bir abimizin 1999 yılında kurduğu, günümüzün en büyük e-ticaret sitesi olan alibaba.com‘un perakende satış yapan sitesidir. Alibaba toptan satış yaparken Aliexpress perakende satış yapar. Bizi ilgilendiren aliexpress yani. Hemen müjde vereyim Türkçe dil seçeneği de var. Bu öyle bir site ki 1$ lık ürünler de var (ücretsiz kargoyla hemde!) 500$ lık ürünler de. Ürün gamı çok çok geniş. Lakin orijinalliği konusunda  çok da güvenmeyin zira normalde markalı bir ürün 80$ iken burada 15$ diyorsa çakmadır işte anlayın. Bunu dışında ıvır zıvır anlamında her şey var. Ucuz olması büyük avantaj, fakat dikkat etmek lazım kendinizi kaptırıp torbayı gereksiz eşyalarla doldurmanız an meselesi. Ürünlerin pek çoğu Free Shipping, yani ücretsiz kargo. Ödeme yöntemleri genellikle kredi kartı/sanal kart. PayPal var mıydı çok hatırlamıyorum lakin kuvvetle muhtemel vardır. Ebay da bahsettiğim satıcı güvenirliği aynen burada da geçerli.kaynak: guncelmatematik.com

Hem ebay de hem de aliexpresste ürün almadan önce istediğiniz her soruyu satıcıyla iletişime geçerek sorabilirsiniz.  Adamlar üşenmiyor cevap veriyor. 1$ da olsa ürün aklınıza takılanı sorabilirsiniz.

Bunların dışında Dealextreme var, yine oldukça popülerdir ve aliexpress için söylenenler az çok bu site için de geçerlidir. Bu üç siteye ek olarak tabi ki dünyanın en büyüğü amazon eklenebilir.(Anlatmamamın sebebi bir zamanlar Türkiye’ye direkt gönderim yapmaması, kargo ücretleri, kargoların gümrüğe takılması gibi sebeplerdir. Fakat kurumsallık ve müşteri memnuniyetinde sanırım en iyilerdendir o ayrı.)  Hadi bir de uzak doğudan dx ve tinydeal sitelerini ekleyelim. Bu sitelerde ucuz ve çok çeşitli ürünleri bulabileceğiniz sitelerdir.

paypal

⇒Kredi Kartı /Sanal Kart /Paypal hangisini kullanmalıyız?

Öncelik tabiki PayPal. Çünkü gerek güvenilirliği, gerek yaygınlığı ve aracısız geri iade seçeneği ile ön planda. Paypal’ın ne olduğunu google’dan araştırabilirsiniz fakat kısaca ödemelerimizi direkt kredi kartı olmadan yapmamızı sağlayan aracıdır. Pek çok alışveriş sitesi alternatif ödeme yöntemlerine PayPal’ı da mutlaka ekler.

Gelelim Sanal Kart mevzuna. İntenet bankacılığı hesabınız varsa ve kullanıyorsanız oldukça kolay bir şekilde internet bankacılığı hesabınızdan kredi kartınıza bağlı olarak sanal kredi kartı oluşturabilirsiniz. Avantajı şuradan gelir, hem istediğiniz an oluşturup silme yetkisi sizdedir hem de limiti siz belirlersiniz. Bunların avantajı nedir derseniz basitçe şöyle bir örnek verebiliriz. 50 liralık bir ürün alacaksınız fakat güvenemiyorsanız, sanal kartınızın limitini 50 lira belirlersiniz olur biter. Ödeme gerçekleşince de kartı siler geçersiniz.Sanal kart oluşturunca zaten alışverişte ihtiyacınız olan kart numarası, cvv numarası, son kullanma tarihi gibi bilgileri size veriyor not alınız.kaynak: guncelmatematik.com

Kredi Kartı’nı direk kullanmak son seçenek olmalı. Ne olur ne olmaz.Hiç birimiz isteğimiz dışında hesabımızdan 3-5$ daolsa tırtıklanmasını istemez değil mi.

Sözün özü benim sıralamam PayPal, Sanal Kart ve Kredi Kartı şeklinde.

⇒Kargo süresi nedir, kargo takibi nasıl yapılır ?

Değişken olmakla birlikte en kısa süreni (benim siparişlerimde) 9 gün en uzun süreni ise 24 gün sürmüştü. Yani 10-30 gün arası diyelim kimse üzülmesin. Zaten yurtdışından alışverişin mottosu yap, unuttur. Gelirse senindir gelmezse zaten hiç senin olmjkhgfdsfgh.

Pek çok satıcı siz alışveriş yaptığınızda(Ücretli kargolarda %90, free shipping olanlarda da çoğunlukla ) size Tracking Number adı verilen lügatımıza Kargo Takip Numarası olarak geçen bir numara verirler. Bu numarayı göndermezlerse isteyiniz, genellikle order detail dediğimiz sipariş ayrıntıları kısımlarından bulunabilir.

DHL Express, Hong Kong Post gibi pek çok kargo şirketiyle gönderim yapılabiliyor. Ücretli olanlarda seçim özgürlüğünüz olabiliyor(Farkını ödemek şartıyla), ücretsiz olanlar -uzak doğu için -büyük oranda Çin yerel posta şirketi (China Post) veya Hong Kong Post ile geliyor. Türkiye içinde PTT Kargo ile anlaşmalılar. Fakat dikkat etmek gerek PTT kargo ile gelmiyor Bildiğiniz mektup getiren postacı abiler-ablalar getiriyor. Tercih şansınız varsa kesinlikle Hong Kong Post seçin derim, bedava olduğuna bakmayın tee dünyanın öteki ucundan kapıma kadar 9 günde ürün getirebiliyorlar.(Dikkat edin Çin’in resmi bayramlarına gelmesin 45 gün geçip nerde ulan benim varis çorabım diyebilirsiniz)

Kargo takibini global manada 17Track adresinden yapabilirsiniz. Hemen hemen tüm kargoların takibi yapılabiliyor. Ürün Türkiye’ye giriş yapınca genellikle PTT’nin sitesinden devam edin derim -17Track de yapabilir- PTT nin takip şeysini şuradan görebilirsiniz.

⇒ Ürün sınırı nedir, para sınırı nedir, hangi ürünler kargoya takılır?

Geldik en muallak kısma. Gümrüğe takılma olayı. Önce şunu söyleyim dolar olarak 100$, euro bazında 75 euroyuaşmamaya çalışın tek seferde.Aşarsak ne olur derseniz, aşarsanız gümrük vergisi değimiz %18-%20 arasında bir oranda vergiye tabi olursunuz ki astarı yüzünü geçebilir, aman dikkat. Parça parça olmak şartıyla belli bir sınırı var mı bilmiyorum lakin çoğu sefer benim yaptığım 15-20-30 dolarlık ayda bir, iki ayda bir alışverişlerde hiçbir sıkıntı yaşamadım.  Bunu aslı astarı kanuni dayanağı nedir aga diyenler için mevuzat linki buyrun. Pek çok sorunun cevabı var.kaynak: guncelmatematik.com

Hangi ürünler kargoya takılır diye bir soru akla geliyor tabi para sınırından sonra. Verdiğim linkte açıklamalar var fakat üşengeçler için bazı temel ürünleri yazayım: Cep telefonu, bilgisayar, kozmetik ürünleri, medikal ürünler (ilaç), takviye edici gıdalar, tablet bilgisayar (takılabilir de takılmayabilir de), kesici aletler(kılıç sipariş eden var olum!)… bu ürünleri istemeyin.Mevzuat açık bu konuda. Adamlar almıyor aga, geldiği gibi geri gidiyor.Bunun dışında varis çorabı da dahil olmak üzere pek çok şey sipariş edilebilir.

⇒ Örnek alışveriş 

Son yaptığım alışveriş ebay üzerinden Hong Kong Post aracılığı ile 11 günde gelmişti.Ödemeyi PayPal ile yapmıştım. Paketi açtım fakat bir iki hatıra fotoğrafı çekmeyi de ihmal etmedim

.ürün-2

ürün-1

 

Gördüğünüz gibi dandik bir paketleme ile geliyor ürünler.

Evet hayvan gibi uzun bir yazı oldu farkındayım ama oldukça yardımcı olacağına da eminim. Bir yazımızın daha sonuna geldik. Sonuna kadar okuduysanız aklınıza takılan soruları canı gönülden cevaplamaya hazırım. Yorum kısmından yazmanız yeterli.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir